poniedziałek, 19 marca 2012

Holandia

Holandia

Holandia- europejska cześć Królestwa Niderlandów, tworzonego także przez Arubę oraz Curaçao i Sint Maarten. Holandia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO. Holandia jest monarchią konstytucyjną położoną w zachodniej części Europy nad Morzem Północnym, które oblewa ją od północy i zachodu. Graniczy na południu z Belgią oraz na wschodzie z Niemcami. Obecne granice wytyczono w roku 1839.
Herb Holandii
Flaga Holandii
 Holandia jest krajem gęsto zaludnionym. Ponad połowa jej terytorium leży poniżej poziomu morza. Państwo jest znane z licznych wiatraków, sera, chodaków, tulipanów, rowerów oraz wysokiego poziomu tolerancji.

 

 

 Karnawał w Holandii

Holenderski karnawał ma długą tradycję, a kultywowanie jej jest zależne od poszczególnych rejonów, a nawet miasteczek czy wsi. Każda z nich posiada swoje własne tradycje i karnawałowe obrzędy. Jedno tylko w tym okresie łączy wszystkich Holendrów - jest to całkowite wyluzowanie i wspólna uliczna zabawa. Nie ma znaczenia, w jakim się jest wieku i jaki piastuje się urząd. Każdy stawia sobie za cel wyjście w przebraniu na ulicę i wzięcie udziału w ogólnej fieście. Zanim jednak to nastąpi znacznie wcześniej rozpoczynają się przygotowania. Każde z większych miast wybiera w połowie listopada Radę Jedenastu, która ma za zadanie zaplanowanie i organizację karnawałowych atrakcji. Większe miasta tego regionu przybierają na ten czas specjalne karnawałowe nazwy. Jest nawet Książę Karnawału, który otrzymuje od burmistrza klucze do miasta i przez trzy dni święta sprawuje władzę. Oczywiście są to dni wolne od pracy i nie załatwi się wtedy żadnej ważnej sprawy urzędowej.


Karnawał holenderski to wydarzenie, na które większość mieszkańców czeka przez cały rok. Przypomina to trochę nasze Ostatki, ale świętowane wspólnie, publicznie, w towarzystwie sąsiadów, zespołów, podczas parad i pochodów. Wszystkiemu towarzyszy muzyka, śmiech i duże ilości jedzenia. Do zabawy włączane są dzieci, które w tym czasie mają ferie. Uczestniczą one w specjalnych dziecięcych pokazach. Organizuje się też dla nich gry i zabawy albo przedstawienia. Zakończeniem wszystkich imprez jest uroczysta parada w ostatnim dniu, w której uczestniczą kolorowe pojazdy i setki przebierańców. Karnawałową muzykę słychać wszędzie, a nawet układa się specjalne hymny. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się restauracje i puby, w których goście pożywiają się miejscowymi specjałami i do znudzenia piją piwo. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz